Hälsade på Hia
Gårdagens morgonpromenad med Sigge sammanfattas i bildspelet nedan:
På eftermiddagen så åkte hustrun och jag sen till Varberg, bl.a. för att hälsa på vårt utlånade shetlandsruss, Hia. En riktigt go kille som ”jobbar” med rehabilitering av människor som mår psykiskt dåligt. Det gjorde han ju här också, men då var det bara en människa – nu är det flera.
Den 26:e den här månaden ska jag och några till från Röda Korset göra ett studiebesök på Oscar Jacobsons secondhandbutik, Sustain by Oscar Jacobson i Göteborg. Idag provade jag olika utstyrslar för besöket – vill ha så mycket Oscar Jacobson-plagg på mig som möjligt då. Vill också ha gamla Oscar J plagg, såna som är sydda i Sverige, eftersom jag tror att de inte har så många såna i butiken. Jag ska fortsätta att testa olika kombinationer i veckan. Klickbar bild.
Det ska bli kul att göra nåt med ”kollegorna” från Röda Korset, det är de där som jag har mest att göra med och dessutom trivs bäst med. Annars har jag tagit paus från Röda Korset i några veckor, jag kände att jag stressade upp mig för mycket när jag var där. Jag borde anmäla pausen till Försäkringskassan, eller till ”De empatilösa” som är mitt interna arbetsnamn på dem, men jag orkar inte ringa dem.