Hål i huvudet

Sigge och jag fick en tuff start på dagen – han bröt en klo på morgonpromenaden och jag blev attackerad av en skåpslucka när vi kom hem. Min skada blödde lite men behöver ingen kvalificerad vård men imorgon ska Sigge och jag till en veterinär för att få klon ompysslad. Till råga på allt så är hustrun bortrest så det finns ingen här som kan tycka synd om Sigge och mig….

I eftermiddags var jag ute i skogen en stund och fällde några björkar (fick till en smygg brytmån). Jag pratade med han som ska köra ut brännet åt mig och de kommer och hämtar virket om en månad så jag får ligga i nu (och hoppas att det inte blåser framöver).

Till sist ett Sigge-hopp! Han blockar verkligen mig….

 

 

Följ och gilla:
SOCIALICON
RSS
Följ via Email

johan

Bor med min familj på en liten gård utanför Getinge i Halland. Förtidspensionerad pga depression och GAD. Har ett stort klädintresse, brinner lite extra för tweed i alla dess former.

Du gillar kanske också...

guest

0 Kommentarer
Äldst
Nyast
Inline Feedbacks
Se alla kommentarer
0
Vill gärna läsa dina tankar, snälla kommenterax
()
x