Håkan Bråkan och tornfalkarna
Den minnesgoda bloggbesökaren kanske kommer ihåg att jag för nåt år sen hade problem med en ”granne” (bor 2 km bort) i samband med att jag sprang. Personen i fråga, jag kallar honom Håkan Bråkan, hade svårt att sänka farten när han körde förbi mig på smala vägar. Vid ett tillfälle gav jag honom fingret och då stannade han och hoppade ut och var förbannad – när jag skrek tillbaka och gick mot honom var han inte så kaxig utan hoppade in i bilen och körde iväg. Nån vecka senare kom han ifatt mig när jag sprang och istället för att sänka farten så tutade han och förväntade sig att jag skulle hoppa ner i diket så att han skulle kunna blåsa förbi som den fartdåre han är. Jag spelade inte med utan jag stannade, vände mig om, och stod kvar mitt i ”min” väghalva. Han valde att inte köra över mig utan att stanna – en hetsig ordväxling följde varpå han gasade i väg i en hiskelig fart. Sicket stolpskott!
Hursomhelst så fotade jag en tornfalk med ungar som flög vid Håkan Bråkans gård igår. Medan jag gjorde det så körde han hemifrån och kände sig då tvungen att stanna till vid mig och vara upprörd över att jag fotade hans hus. Jag sa att jag fotade fåglar varpå han körde iväg med kommentaren ”Jag vet vem du är!”.
När jag kom hem så skickade jag mejlet nedan till honom (kunde googla fram hans jobbmejl eftersom bilen han kör är en firmabil). Jag har inte fått nåt svar och jag räknar inte med att få det heller. Jag har också registrerat hans gård som en häckningslokal för tornfalk – skrev även in en varning att fastighetsägaren är argsint.
Rundar av med en kort film och lite foton från de senaste dagarna.
Igår hämtade de lite av det gallrade virket vi tog ut ur skogen i våras.